data:

Gdzie zakłady sportowe są legalne? Dowiedz się, które stany zezwalają na zakłady sportowe

Zakłady sportowe są popularną rozrywką dla wielu ludzi od dziesięcioleci, ale przez długi czas były nielegalne w większości Stanów Zjednoczonych. Jednak wraz z uchyleniem Ustawy o ochronie sportu zawodowego i amatorskiego (PASPA) przez rząd Stanów Zjednoczonych.S. Sąd Najwyższy w 2018 r., stany były w stanie zalegalizować i regulować zakłady sportowe na własnych warunkach.

Obecnie ponad 20 stanów zalegalizowało hazard sportowy w pewnym zakresie, a oczekuje się, że w nadchodzących latach pójdzie za tym więcej. Niniejszy przewodnik ma na celu zapewnienie kompleksowego przeglądu wszystkich stanów, w których obecnie obowiązują zakłady sportowe zezwalają na zakłady sportowe, a także informacje na temat przepisów i ograniczeń, które się z nimi wiążą.

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym graczem sportowym, czy po prostu ciekawy branży, ten przewodnik pomoże Ci poruszać się po legalnym krajobrazie i podejmować świadome decyzje, jeśli chodzi o obstawianie ulubionych drużyn i wydarzeń sportowych. Usiądź więc wygodnie, zrelaksuj się i zanurzmy się w świat legalnych zakładów sportowych w Ameryce.

Dlaczego legalizacja zakładów sportowych ma znaczenie?

Legalizacja zakładów sportowych otwiera przed stanami nowe możliwości generowania przychodów i pobudzania ich gospodarek. Legalizując zakłady sportowe, stany mogą tworzyć miejsca pracy, zwiększać turystykę i stymulować lokalne firmy.

Zezwalając na zakłady sportowe, stany mogą również regulować tę działalność i zapewniać ochronę konsumentów Mostbet. Oznacza to, że operatorzy ponoszą odpowiedzialność za swoje działania, a konsumenci mają dostęp do uczciwych i przejrzystych rynków.

Ponadto legalizacja zakładów sportowych może pomóc w zwalczaniu nielegalnego hazardu. Zapewniając legalną i regulowaną alternatywę, stany mogą zmniejszyć wpływ nielegalnych rynków i związanej z nimi przestępczości zorganizowanej.

Oprócz tych korzyści, zakłady sportowe mogą również zapewnić rozrywkę i emocje fanom sportu. Zezwalając osobom fizycznym na obstawianie swoich ulubionych drużyn i sportowców, stany mogą poprawić ogólne wrażenia fanów i zwiększyć zaangażowanie w wydarzenia sportowe.

Ogólnie rzecz biorąc, legalizacja zakładów sportowych oferuje szereg korzyści dla stanów i ich mieszkańców. Tworząc legalne i regulowane środowisko, stany mogą generować przychody, tworzyć miejsca pracy, chronić konsumentów, zwalczać nielegalny hazard i poprawiać wrażenia fanów sportu.

Ewolucja zakładów sportowych w Stanach Zjednoczonych

Zakłady sportowe są popularną rozrywką w Stanach Zjednoczonych od wieków. Wczesne formy zakładów sportowych można prześledzić wstecz do końca 1700 roku, kiedy wyścigi konne były popularnym sportem. Ludzie obstawiali wynik wyścigu i próbowali przewidzieć zwycięzcę.

W XIX wieku baseball i boks stały się popularnymi sportami w Stanach Zjednoczonych. Hazard w tych dyscyplinach sportowych również wzrósł, ale odbywał się głównie za pośrednictwem nieformalnych kanałów, takich jak bukmacherzy i nielegalne domy hazardowe.

Ustawa o ochronie sportu zawodowego i amatorskiego (PASPA) z 1992 r. była prawem federalnym, które skutecznie zakazało zakładów sportowych w Stanach Zjednoczonych. Prawo zabraniało stanom autoryzowania lub licencjonowania zakładów sportowych. Jednak kilka stanów zostało objętych prawami nabytymi i mogło nadal oferować zakłady sportowe.

W 2018 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił PASPA, otwierając stanom drzwi do legalizacji i regulacji zakładów sportowych. Od tego czasu wiele stanów postanowiło zalegalizować zakłady sportowe. Od 2021 r. ponad 20 stanów zalegalizowało zakłady sportowe, a inne rozważają wprowadzenie odpowiednich przepisów.

 • Kluczowe punkty:
 • Wczesne formy zakładów sportowych w Stanach Zjednoczonych można prześledzić wstecz do wyścigów konnych pod koniec 1700 roku.
 • Baseball i boks również stały się popularnymi sportami do obstawiania w XIX wieku.
 • Ustawa o ochronie sportu zawodowego i amatorskiego (PASPA) z 1992 r. zakazała zakładów sportowych w Stanach Zjednoczonych, ale została obalona przez Sąd Najwyższy w 2018 r.
 • Ponad 20 stanów zalegalizowało sport Zakłady od czasu obalenia PASPA.

Obecny stan zakładów sportowych w USA

W ciągu ostatnich kilku lat krajobraz zakładów sportowych w Stanach Zjednoczonych radykalnie się zmienił. Przed 2018 r. obstawianie zakładów sportowych było legalne tylko w Nevadzie. Wszystko zmieniło się jednak w maju 2018 r., kiedy Sąd Najwyższy uchylił prawo federalne zakazujące zakładów sportowych w większości stanów.

Od tego czasu wiele stanów skorzystało z tego orzeczenia i zalegalizowało zakłady sportowe. Od września 2021 r. w 32 stanach i Dystrykcie Kolumbii obowiązują przepisy zezwalające na zakłady sportowe w takiej czy innej formie.

Rodzaje dostępnych zakładów sportowych różnią się w zależności od stanu, przy czym niektóre oferują zakłady osobiste w kasynach, podczas gdy inne pozwalają na zakłady online i mobilne. Niektóre stany nałożyły ograniczenia na niektóre rodzaje zakładów, na przykład zakazują zakładów na sporty uniwersyteckie lub zakłady na e-sporty stawianie zakłady na e-sporty.

Podczas gdy krajobraz zakładów sportowych stale ewoluuje, jasne jest, że ta branża pozostanie w USA. Ponieważ każdego roku coraz więcej stanów legalizuje zakłady sportowe, możliwe jest, że każdy stan w końcu zezwoli na tę popularną rozrywkę.

Jak obstawiać zakłady w stanach, w których zakłady sportowe są legalne?

Zakłady sportowe zyskały na popularności w Stanach Zjednoczonych, odkąd Sąd Najwyższy uchylił federalny zakaz hazardu sportowego w 2018 roku. Jeśli mieszkasz w stanie, w którym zakłady sportowe są legalne, możesz teraz legalnie obstawiać swoje ulubione wydarzenia sportowe. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z zakładami sportowymi, oto kilka z nich wskazówki, które Ci pomogą zacznij:

1. Zrozumieć kursy

Przed postawieniem zakładów ważne jest, aby zrozumieć, jak działają kursy. Kursy przedstawiają prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia. W zakładach sportowych kursy są używane do określenia, ile pieniędzy można wygrać w zakładzie. Istnieją trzy rodzaje kursów: Amerykańskie, dziesiętne i ułamkowe. Upewnij się, że poznaj format kursów używany przez bukmachera.

2. Wybór bukmachera

Istnieje wiele bukmacherów do wyboru, a każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Sprawdź różnych bukmacherów, aby znaleźć tego, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby w zakresie zakładów. Poszukaj bukmachera, który oferuje konkurencyjne kursy, szeroką gamę sportów do obstawiania i przyjazny dla użytkownika interfejs.

3. Ustal budżet

To Ważne jest, aby pamiętać, że zakłady sportowe powinny być zawierane dla zabawy, a nie w celu zarobienia pieniędzy. Ustal dla siebie budżet i trzymaj się go. Obstawiaj tylko to, co możesz pozwolić sobie na przegraną. Nie gonić za stratami, obstawiając więcej pieniędzy niż pierwotnie planowałeś.

4. Zacznij od małych zakładów

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z zakładami sportowymi, warto zacząć od małych zakładów. Stawiaj małe zakłady na kilka różnych gier, aby poczuć, jak to działa. Gdy poczujesz się bardziej komfortowo, możesz zacząć stawiać większe zakłady.

5. Przeprowadź analizę

Zanim postawisz zakład, zrób rozeznanie. Zapoznaj się z danymi historycznymi, raportami dotyczącymi kontuzji i wszelkimi innymi istotnymi informacjami, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących zakładów. Nie daj się zwieść szumowi informacyjnemu lub emocjom. Obstawiaj zakłady na podstawie danych i analiz.

Postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami, możesz zacząć stawiać zakłady na swoje ulubione wydarzenia sportowe z pewnością i łatwością.

Korzyści z zalegalizowanych zakładów sportowych dla państw

Legalizacja zakładów sportowych może przynieść kilka korzyści stanom, które na to zezwalają. Jedną z istotnych korzyści jest wzrost wpływów podatkowych. Stany mogą pobierać podatki od przychodów z zakładów, które mogą pomóc w finansowaniu różnych programów stanowych, takich jak edukacja, opieka zdrowotna i infrastruktura. Według raportu Oxford Economics, legalizacja zakładów sportowych może wygenerować nawet 8 miliardów dolarów rocznego przychodu dla stanów.

Kolejną zaletą jest tworzenie nowych miejsc pracy. Zakłady sportowe wymagają personelu do obsługi, zarządzania, marketingu i bezpieczeństwa. Legalizując je, państwa mogą stworzyć nowe możliwości zatrudnienia i pobudzić swoją gospodarkę. Oczekuje się, że branża stworzy dziesiątki tysięcy miejsc pracy, zgodnie z American Gaming Association.

Zalegalizowane zakłady sportowe mogą również pomóc w zwalczaniu nielegalnego hazardu. Ponieważ trudno jest regulować nielegalne operacje hazardowe, legalizacja zakładów sportowych może skierować graczy w stronę legalnych i bezpiecznych opcji zakładów. Zmniejsza to ryzyko związane z nielegalnym hazardem, takie jak oszustwa i wyzysk.

Ponadto zalegalizowane zakłady sportowe mogą pobudzić turystykę i przyciągnąć odwiedzających. Niektóre stany zezwalają na zakłady online, przyciągając klientów z innych stanów lub krajów. Może to zwiększyć przychody z turystyki i stworzyć nowe możliwości dla firm, takich jak hotele i restauracje. Według American Sports Betting Coalition, 19% graczy, którzy podróżowali do innych stanów, aby obstawiać zakłady, pozostałoby w swoim stanie, gdyby zakłady sportowe zostały zalegalizowane.

Korzyści z legalizacji zakładów sportowych są znaczące dla państw. Dochody podatkowe, tworzenie miejsc pracy, ograniczenie nielegalnego hazardu i wzrost turystyki to tylko niektóre z korzyści, jakie stany mogą odnieść dzięki legalizacji zakładów sportowych.

Argumenty przeciwko legalizacji zakładów sportowych

Chociaż legalizacja zakładów sportowych zyskała popularność w kilku stanach, nadal istnieją silne argumenty przeciwko tej praktyce. Oto niektóre z najczęstszych argumentów:

 • Uzależnienie: Krytycy twierdzą, że zakłady sportowe mogą uzależniać i prowadzić do szkodliwych zachowań, podobnie jak uzależnienie od hazardu może zrujnować życie.
 • Uczciwość: Przeciwnicy zakładów sportowych martwią się o możliwość ustawiania meczów i innych nielegalnych działań, które mogłyby zaszkodzić uczciwości sportu.
 • Wyzysk: Niektórzy twierdzą, że legalizacja zakładów sportowych wykorzystuje słabsze osoby, szczególnie te uzależnione od hazardu lub borykające się z trudnościami finansowymi.
 • Koszty społeczne: Legalizacja zakładów sportowych może spowodować wzrost kosztów społecznych, takich jak wzrost przestępczości i liczby bankructw.

Pomimo tych argumentów przeciwko legalizacji zakładów sportowych, zwolennicy twierdzą, że regulacja i nadzór mogą złagodzić te obawy. Wskazują również na potencjalne korzyści ekonomiczne, takie jak zwiększone wpływy z podatków i tworzenie miejsc pracy.

Stany, w których zakłady sportowe są legalne

Jeśli jesteś fanem sportu, który uwielbia obstawiać swoje ulubione drużyny, ważne jest, aby wiedzieć, które stany są legalne zalegalizowało zakłady sportowe. W Stanach Zjednoczonych zakłady sportowe są regulowane na poziomie stanowym, co oznacza, że każdy stan ma własne przepisy i regulacje dotyczące zakładów sportowych.

Od 2021 r. 24 stany i Dystrykt Kolumbii zalegalizowały zakłady sportowe w jakiejś formie. Te stany obejmują:

 • New Jersey
 • Pensylwania
 • Nevada
 • Zachodnia Wirginia
 • Indiana
 • Iowa
 • Mississippi
 • New Hampshire
 • Oregon
 • Kolorado

Oprócz tych stanów, kilka innych stanów uchwaliło przepisy legalizujące zakłady sportowe, ale jeszcze nie uruchomiło swoich programów. Te stany obejmują:

 1. Tennessee
 2. Montana
 3. Karolina Północna
 4. Illinois
 5. Maryland
 6. Michigan
 7. Wirginia
 8. Waszyngton

Jeśli planujesz obstawiać zakłady sportowe, ważne jest, aby sprawdzić przepisy obowiązujące w Twoim stanie, aby upewnić się, że zakłady sportowe są legalne. Ponadto ważne jest, aby grać odpowiedzialnie i nigdy nie stawiać więcej, niż możesz stracić.

Czynniki wpływające na rozwój rynku zakładów sportowych

Rynek zakładów sportowych odnotował znaczny wzrost w ostatnich latach, a coraz więcej stanów legalizuje zakłady sportowe. Wzrost ten można przypisać różnym czynnikom, które sprawiają, że rynek jest bardziej atrakcyjny zarówno dla operatorów, jak i klientów.

 • Postęp technologiczny: Postęp technologiczny ułatwił operatorom zakładów sportowych oferowanie swoich usług szerszej publiczności. Wraz z rosnącym wykorzystaniem urządzeń mobilnych, klienci mogą uzyskać dostęp do platform zakładów sportowych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.
 • Zmieniające się podejście do zakładów sportowych: Negatywne piętno związane z zakładami sportowymi stopniowo zanika. Ludzie coraz częściej akceptują je jako formę rozrywki i sposób na zarabianie pieniędzy. Doprowadziło to do wzrostu liczby osób uczestniczących w zakładach sportowych.
 • Legalizacja zakładów sportowych: Legalizacja zakładów sportowych w większej liczbie stanów była głównym czynnikiem wzrostu rynku zakładów sportowych. Ułatwiło to operatorom legalne oferowanie swoich usług i przyciągnięcie większej liczby klientów.
 • Zwiększony marketing i reklama: Operatorzy zakładów sportowych nieustannie opracowują nowe sposoby na przyciągnięcie klientów, w tym oferowanie bonusów, promocji i programów lojalnościowych. Reklamują również swoje usługi na szeroką skalę, aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
 • Rozszerzenie opcji zakładów sportowych: Rozszerzenie opcji zakładów sportowych, w tym zakładów na żywo i transmisji na żywo, sprawiło, że stały się one bardziej atrakcyjne dla klientów. Doprowadziło to do wzrostu liczby osób uczestniczących w zakładach sportowych.

Ogólnie rzecz biorąc, wzrost rynku zakładów sportowych można przypisać kombinacji czynników, w tym postępowi technologicznemu, zmieniającemu się podejściu do zakładów sportowych, legalizacji zakładów sportowych, zwiększonemu marketingowi i reklamie oraz rozszerzeniu opcji zakładów sportowych.

Najlepsze rynki zakładów sportowych w USA

Nevada

Nevada jest znana jako stolica zakładów sportowych w Stanach Zjednoczonych. Las Vegas, położone w tym stanie, jest domem dla jednych z najbardziej znanych bukmacherów na świecie. Podczas gdy inne stany zaczynają legalizować zakłady sportowe, Nevada pozostaje głównym miejscem docelowym dla obstawiających zakłady sportowe.

New Jersey

Odkąd Sąd Najwyższy uchylił federalny zakaz zakładów sportowych w 2018 roku, New Jersey szybko stało się jednym z najlepszych rynków zakładów sportowych w USA. Dzięki kwitnącej branży zakładów sportowych online i osobistych, New Jersey odnotowało miliony dolarów przychodów od czasu legalizacji zakładów sportowych.

Pensylwania

Pensylwania szybko podążyła za New Jersey, legalizując zakłady sportowe po obaleniu federalnego zakazu. Dzięki dużej populacji i wielu dużym drużynom sportowym Pensylwania stała się popularnym miejscem dla obstawiających zakłady sportowe na północnym wschodzie.

Iowa

Iowa była jednym z pierwszych stanów na Środkowym Zachodzie, który zalegalizował zakłady sportowe, a od tego czasu rynek stale rośnie. Wiele kasyn w stanie oferuje obecnie zakłady sportowe, a oczekuje się, że branża będzie się nadal rozwijać w nadchodzących latach.

Indiana

Indiana zalegalizowała zakłady sportowe w 2019 roku i od tego czasu branża eksplodowała. Stanowe kasyna i mobilne aplikacje bukmacherskie odnotowały znaczne przychody, a wiele profesjonalnych drużyn sportowych nawiązało współpracę z bukmacherami, aby zwiększyć widoczność i zaangażowanie fanów.

Kolorado

Kolorado zalegalizowało zakłady sportowe w 2020 roku, a branża już teraz jest bardzo obiecująca. Dzięki dużej liczbie profesjonalnych drużyn sportowych i populacji zapalonych fanów sportu, Kolorado ma szansę stać się jednym z najlepszych rynków zakładów sportowych w USA.

 • Inne godne uwagi rynki zakładów sportowych:
 • Michigan
 • Tennessee
 • Illinois
 • Wirginia

Ponieważ coraz więcej stanów legalizuje zakłady sportowe, krajobraz branży stale się zmienia. Jednak te stany są obecnie domem dla jednych z najbardziej kwitnących rynków zakładów sportowych w USA.

Słynne skandale związane z zakładami sportowymi w USA

Skandale związane z zakładami sportowymi nie są nowością w Stanach Zjednoczonych i mają miejsce od wielu lat. Niektóre z najbardziej znanych skandali dotyczyły zawodowych sportowców, trenerów, a nawet właścicieli drużyn. Skandale te wstrząsnęły światem sportu i doprowadziły do surowych kar dla zaangażowanych w nie osób.

Jeden z najbardziej niesławnych skandali miał miejsce na początku 1900 roku, znany jako Black Sox Scandal. Ośmiu graczy Chicago White Sox zostało oskarżonych o rzucenie meczu 1919 World Series w zamian za pieniądze od hazardzistów. Wszyscy zaangażowani gracze zostali uznani za winnych, otrzymali dożywotni zakaz gry w baseball, a czterech z nich trafiło nawet do więzienia.

W ostatnich latach skandal z Timem Donaghy wstrząsnął profesjonalną koszykówką do głębi. Donaghy'emu, byłemu sędziemu NBA, udowodniono, że obstawiał mecze, w których sędziował, a nawet przekazywał informacje wewnętrzne hazardzistom. Został skazany na 15 miesięcy więzienia, a NBA pracowała nad naprawą swojego wizerunku i przywróceniem zaufania do ligi.

New England Patriots byli również uwikłani w skandal bukmacherski w 2007 roku znany jako "Spygate". Drużyna została przyłapana na filmowaniu sygnałów ręcznych sztabu trenerskiego New York Jets podczas meczu. Patriots zostali ukarani grzywną i w rezultacie stracili wybór w drafcie.

Być może najnowszym i trwającym skandalem związanym z zakładami sportowymi jest dochodzenie w sprawie rekrutacji do koszykówki uniwersyteckiej, w którym trenerzy i zawodnicy są oskarżani o przyjmowanie pieniędzy od agentów i firm obuwniczych za ich zaangażowanie na niektórych uniwersytetach. Skandal ten nie został jeszcze w pełni wyjaśniony, ale doprowadził już do zwolnienia i rezygnacji wielu trenerów i zwrócił uwagę na kwestię amatorstwa w sporcie uniwersyteckim.

Ogólnie rzecz biorąc, skandale związane z zakładami sportowymi mogą mieć trwały wpływ na reputację sportu, a także mogą skutkować surowymi karami dla zaangażowanych w nie osób. Dla uczciwości sportu ważne jest, aby nadal walczyć z nielegalnymi zakładami i nieetycznymi zachowaniami w branży.

Odpowiedzialny hazard

Chociaż zakłady sportowe mogą być przyjemną i ekscytującą aktywnością, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że mogą one również prowadzić do uzależnienia i obciążeń finansowych. Dlatego też odpowiedzialne praktyki hazardowe mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że osoby nie rozwiną szkodliwego związku z zakładami sportowymi.

Jednym ze sposobów na odpowiedzialne uprawianie hazardu jest ograniczenie wydatków kwota pieniędzy i czas spędzony na obstawianiu. Ustalenie budżetu i trzymanie się go może pomóc w zapobieganiu nadmiernym wydatkom i gromadzeniu długów. Dodatkowo, robienie przerw od obstawiania może zapobiec nadmiernemu zaangażowaniu i rozwojowi uzależnienia.

Ważne jest również, aby szukać wsparcia i zasobów, jeśli zakłady sportowe staną się problemem. Może to obejmować rozmowę z terapeutą lub doradcą, dołączenie do grupy wsparcia lub rozmowę z zaufanym przyjacielem lub członkiem rodziny. Wiele stanów oferuje zasoby i infolinie dla osób zmagających się z uzależnieniem od hazardu.

Wreszcie, obowiązkiem dostawców zakładów sportowych jest promowanie odpowiedzialnych praktyk hazardowych. Może to obejmować oferowanie zasobów i wsparcia klientom, dostarczanie informacji o ryzyku i potencjalnych szkodach związanych z zakładami sportowymi oraz wdrażanie środków zapobiegających hazardowi nieletnich lub nadmiernym zakładom.

 • Ustal budżet: Określ kwotę pieniędzy, którą możesz wydać na zakłady sportowe i trzymaj się jej.
 • Rób przerwy: Daj sobie czas na odpoczynek od zakładów, aby zapobiec nadmiernemu zaangażowaniu i uzależnieniu.
 • Poszukaj wsparcia: Skontaktuj się z terapeutą, doradcą, grupą wsparcia lub infolinią, jeśli zakłady sportowe staną się problemem.
 • Odpowiedzialność dostawcy: Obowiązkiem dostawców zakładów sportowych jest promowanie odpowiedzialnych praktyk hazardowych i zapobieganie szkodom.

Przyszłość zakładów sportowych w USA

Legalizacja zakładów sportowych była przedmiotem gorącej debaty w Stanach Zjednoczonych, a opinie na temat jej wpływu na społeczeństwo były podzielone. Jednak decyzja Sądu Najwyższego o uchyleniu ustawy o ochronie sportów zawodowych i amatorskich (PASPA) w 2018 r. otworzyła stanom możliwość decydowania o własnych przepisach i regulacjach dotyczących zakładów sportowych.

Obecnie ponad 20 stanów zalegalizowało zakłady sportowe, a wiele innych rozważa wprowadzenie odpowiednich przepisów. Branża szybko się rozwija, a prognozy sugerują, że do 2025 roku może być warta nawet 8 miliardów dolarów.

Ponieważ coraz więcej stanów legalizuje zakłady sportowe, a branża nadal się rozwija, prawdopodobne jest, że wzrośnie konkurencja między bukmacherami. Może to prowadzić do postępu technologicznego i bardziej innowacyjnych sposobów angażowania klientów, takich jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość.

Istnieją jednak również obawy dotyczące potencjalnego hazardu problemowego i uzależnienia, dlatego ważne będzie, aby państwa wdrożyły skuteczne środki w celu rozwiązania tych kwestii. Programy edukacyjne i uświadamiające, a także inicjatywy odpowiedzialnej gry, mogą pomóc złagodzić ryzyko związane z zakładami sportowymi.

 • Ogólnie rzecz biorąc, przyszłość zakładów sportowych w USA wygląda obiecująco, z wieloma możliwościami rozwoju i innowacji. Ważne jest jednak, aby państwa podchodziły do branży z ostrożnością i podejmowały kroki w celu zminimalizowania jej negatywnych skutków.

Wiadomości i propozycje