data:

Zrozumienie znaczenia +100 w zakładach: Przewodnik dla początkujących

Jeśli chodzi o zakłady sportowe, jeden z najważniejszych Ważną rzeczą do zrozumienia są kursy bukmacherskie. Ale co właściwie oznaczają te liczby?? Jeśli jesteś nowy w zakładach sportowych, możesz być zdezorientowany terminami takimi jak "+100" lub "-200", które są często kojarzone z kursami zakładów. W tym artykule omówimy podstawy kursów bukmacherskich i wyjaśnimy, co tak naprawdę oznaczają te liczby.

Kursy bukmacherskie to prawdopodobieństwo wystąpienia określonego wyniku w meczu lub wydarzeniu sportowym. Reprezentują one prawdopodobieństwo wygrania gry lub zawodów przez konkretną drużynę lub zawodnika. Kursy bukmacherskie są wyrażane w różnych formatach, w tym dziesiętnym, ułamkowym i amerykańskim. Format amerykański jest powszechnie stosowany w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie i jest zwykle reprezentowany przez znak plus lub minus, po którym następuje liczba.

Co oznacza "+100" w kursach zakładów?? Mówiąc prościej, oznacza to, że jeśli postawisz 100 USD na konkretną drużynę lub zawodnika i wygrają, otrzymasz całkowitą wypłatę w wysokości 200 USD (pierwotna stawka 100 USD plus 100 USD wygranej). Z drugiej strony, "-100" oznacza, że musisz postawić 100 USD, aby wygrać 100 USD, więc całkowita wypłata wyniesie 200 USD, jeśli Twój zakład się powiedzie.

Kursy zakładów

Kursy bukmacherskie to liczbowa reprezentacja prawdopodobieństwa wystąpienia określonego wyniku w wydarzeniu sportowym. Służą one do obliczania potencjalnych wygranych dla danego zakładu lub zakładu. Kursy dostarczają graczom cennych informacji umożliwiających podejmowanie świadomych decyzji przy zawieraniu zakładów Mostbet.

Kursy są zazwyczaj prezentowane w jednym z trzech formatów: ułamkowym, dziesiętnym lub amerykańskim. Kursy ułamkowe są powszechnie stosowane w Wielkiej Brytanii i Irlandii, podczas gdy kursy dziesiętne są bardziej popularne w Europie kontynentalnej i Australii. Kursy amerykańskie, znane również jako kursy moneyline, są preferowanym formatem w Stanach Zjednoczonych.

Kursy są obliczane z uwzględnieniem różnych czynników, takich jak historyczne wyniki, statystyki drużyny lub zawodnika oraz trendy w zakładach. Bukmacherzy lub bukmacherzy dostosowują kursy w oparciu o kwotę pieniędzy postawioną na każdy wynik lub wydarzenie, aby zapewnić sobie zysk niezależnie od wyniku.

Zrozumienie kursów ma kluczowe znaczenie dla sukcesu w zakładach, ponieważ umożliwia graczom podejmowanie świadomych decyzji i identyfikowanie wartościowych zakładów. Porównując kursy różnych bukmacherów lub bukmacherów sportowych, gracze mogą znaleźć najlepszą wartość dla swoich zakładów i zmaksymalizować swoje potencjalne wygrane.

Rodzaje kursów bukmacherskich

Kursy amerykańskie

Kursy amerykańskie, znane również jako kursy moneyline, są najczęściej używane w Ameryce Północnej. Zazwyczaj mają znak plus (+) lub minus (-) przed liczbą. Minus oznacza faworyta, podczas gdy plus oznacza przegranego. Na przykład, jeśli kurs na drużynę wynosi -200, musisz postawić 200 $, aby wygrać 100 $. I odwrotnie, jeśli kurs na drużynę wynosi +200, musisz postawić 100 $, aby wygrać 200 $.

Kursy dziesiętne

Kursy dziesiętne są powszechnie stosowane w Europie i Australii i są najprostszym formatem kursów. Kursy są przedstawiane w postaci ułamka dziesiętnego, który wskazuje kwotę, jaką otrzymasz za każdego postawionego dolara. Na przykład, jeśli kurs wynosi 2.00, wygrasz 2 dolary za każdy postawiony 1 dolar.

Kursy ułamkowe

Kursy ułamkowe, znane również jako kursy brytyjskie, są powszechnie stosowane w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Są one wyrażane jako ułamki, takie jak 5/1 lub 10/1. Pierwsza liczba reprezentuje kwotę, którą możesz wygrać, podczas gdy druga liczba reprezentuje kwotę, którą musisz postawić. Na przykład, jeśli kurs wynosi 5/1, wygrasz 5 USD za każdy postawiony 1 USD.

Sugerowane prawdopodobieństwo

Niezależnie od formatu kursu, każdy typ ma implikowane prawdopodobieństwo. Oznacza to prawdopodobieństwo wystąpienia wyniku, zgodnie z kursem. Na przykład, jeśli kurs wynosi 2.00 w formacie dziesiętnym, prawdopodobieństwo implikowane wynosi 50%. Jeśli kurs wynosi -200 w formacie amerykańskim, implikowane prawdopodobieństwo wynosi 66.7%.

Porównanie różnych formatów kursów zakładów
FORMAT KURSÓWPRZYKŁADWYGRANA $100DOMNIEMANE PRAWDOPODOBIEŃSTWO
amerykański-200$5066.7%
Po przecinku2.00$10050%
Ułamek5/1$50016.7%

Kurs dodatni

Dodatnie kursy, znane również jako kursy "underdog", są wyrażane za pomocą znaku plus (+) i wskazują kwotę pieniędzy, którą można wygrać z zakładu o wartości 100 USD. Na przykład, kurs +150 oznacza, że zakład o wartości 100 USD na underdoga przyniesie w sumie 250 USD (początkowy zakład o wartości 100 USD plus 150 USD wygranej).

Jeśli chodzi o kursy dodatnie, im wyższa liczba, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia wyniku. Jeśli jednak wynik się pojawi, wypłata będzie wyższa. Dodatnie kursy są często kojarzone z przegranym w wydarzeniu sportowym, ponieważ są postrzegane jako mniej prawdopodobne, że wygrają niż ich przeciwnik.

 • Przykłady kursów dodatnich: +100, +150, +200, +300
 • Wyższe kursy dodatnie wskazują na większe ryzyko/zysk.
 • Bukmacherzy mogą wykorzystywać dodatnie kursy do identyfikowania potencjalnych przegranych i zwycięstw underdogów.

Ostatecznie, zrozumienie dodatnich kursów jest ważne dla obstawiających, którzy szukają wartości w swoich zakładach. Znajdując underdogów z dodatnimi kursami, obstawiający może potencjalnie wygrać więcej pieniędzy niż w przypadku mocno faworyzowanej drużyny lub zawodnika.

Kurs dodatni (+)Wypłata z zakładu o wartości 100 USDZakładane prawdopodobieństwo
+100$20050%
+150$25040%
+200$30033.3%

Jak widać w tabeli, zakład na underdoga +100 ma 50% szans na wystąpienie zgodnie z prawdopodobieństwem implikowanym, podczas gdy zakład na underdoga +200 ma tylko 33%.3% szans na wygraną. Oznacza to, że obstawiający może potencjalnie wygrać więcej pieniędzy w zakładzie +200, ale ryzyko przegranej jest również wyższe.

Ujemne kursy

Gdy kursy zakładów są ujemne, oznacza to, że prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia jest niskie. Ujemne kursy zakładów są reprezentowane przez znak minus (-) przed liczbą. Na przykład, jeśli kurs wynosi -200, oznacza to, że musisz postawić 200 USD, aby wygrać 100 USD.

Ważne jest, aby zrozumieć, że ujemne kursy niekoniecznie oznaczają, że masz gwarancję przegrania zakładu. Kursy po prostu wskazują, że bukmacher uważa, że zdarzenie jest mało prawdopodobne. Jeśli jednak dojdzie do zdarzenia, wypłata będzie mniejsza ze względu na niższe kursy.

Jedną ze strategii, którą stosują niektórzy obstawiający w obliczu ujemnych kursów, jest szukanie alternatywnych zakładów z lepszymi kursami. Na przykład, jeśli obstawiający uważa, że szanse drużyny na wygraną są niskie, może szukać zakładów na margines zwycięstwa lub sumę zdobytych punktów, które mogą mieć lepsze kursy.

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby dokładnie rozważyć kursy i potencjalne wypłaty przed postawieniem zakładu. Chociaż ujemne kursy mogą wydawać się nieatrakcyjne, nadal mogą oferować możliwości lukratywnych wypłat, jeśli wystąpi mało prawdopodobne zdarzenie.

Jak czytać kursy zakładów

Jeśli chodzi o zakłady sportowe, zrozumienie kursów zakładów ma kluczowe znaczenie. Kursy te odzwierciedlają prawdopodobieństwo wystąpienia określonego wyniku, a także określają, ile możesz wygrać, jeśli postawisz zakład. Oto krótki przewodnik na temat jak czytać zakłady kursy:

 • Kursy dziesiętne: Te kursy są najłatwiejsze do zrozumienia, ponieważ po prostu reprezentują całkowitą kwotę, która zostanie zwrócona za każdy postawiony 1 $. Na przykład, jeśli kurs wynosi 2.50, otrzymasz zwrot w wysokości 2 USD.50 za każdy postawiony 1 USD.
 • Kursy amerykańskie: Te kursy mogą być nieco bardziej mylące, ponieważ są przedstawiane jako liczby dodatnie lub ujemne. Dodatnie kursy wskazują, ile można wygrać za każde postawione 100 USD, podczas gdy ujemne kursy wskazują, ile trzeba postawić, aby wygrać 100 USD. Na przykład, jeśli kurs wynosi +250, wygrasz 250 $ za każde postawione 100 $, a jeśli kurs wynosi -250, musisz postawić 250 $, aby wygrać 100 $.
 • Kurs ułamkowy: Te kursy są popularne w Wielkiej Brytanii i są wyświetlane jako ułamki. Licznik określa, ile możesz wygrać, a mianownik określa, ile musisz postawić. Na przykład, jeśli kurs wynosi 5/1, wygrasz 5 USD za każdy postawiony 1 USD.

Ważne jest, aby pamiętać, że różni bukmacherzy mogą używać różnych rodzajów kursów, więc zawsze dobrze jest dokładnie sprawdzić przed postawieniem zakładu. Ponadto, należy zawsze obstawiać odpowiedzialnie i nigdy nie stawiać więcej niż wynosi stawka na jakie można sobie pozwolić.

Zrozumienie kursów "Nawet pieniądze"

Zakłady sportowe stają się coraz bardziej popularne, a zrozumienie różnych rodzajów kursów zakładów jest niezbędne do udanego obstawiania. Kursy "Even Money" są jedną z najprostszych i najbardziej powszechnych form kursów zakładów.

Kursy "Even Money" są wyrażone jako 1:1 lub równa wypłata, co oznacza, że wypłata jest taka sama jak początkowy zakład. Jest to również znane jako zakład na "wygraną", w którym obstawiający wybiera drużynę lub zawodnika, który wygra mecz lub wydarzenie. Na przykład, jeśli użytkownik postawi 10 USD na wygraną New York Yankees, a oni wygrają, obstawiający otrzyma wypłatę w wysokości 20 USD (10 USD początkowego zakładu + 10 USD wygranej).

Aby postawić udany zakład przy użyciu kursów "Even Money", obstawiający musi ocenić kursy i zdecydować, czy zwrot jest wart ryzyka. Ogólnie rzecz biorąc, zakłady na "równe pieniądze" są uważane za mniej ryzykowne, ponieważ istnieje 50/50 szans na powodzenie zakładu. Jednak zawsze istnieją czynniki, które mogą mieć wpływ na wynik gry lub wydarzenia, które należy wziąć pod uwagę przy zawieraniu zakładu.

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż zakłady "Nawet pieniądze" mogą wydawać się prostą opcją obstawiania, często istnieją niuanse, które należy wziąć pod uwagę przed postawieniem zakładu. Obejmuje to takie czynniki, jak kontuzje, poprzednie wyniki oraz trendy w drużynie lub zawodniku. Co więcej, znalezienie najlepszych kursów "Nawet pieniądze" wymaga zakupów u różnych bukmacherów, aby znaleźć najlepszą wartość.

Podsumowując, kursy "Nawet pieniądze" są prostą i powszechną opcją zakładów, która zapewnia prostą wypłatę. Chociaż mogą one być mniej ryzykowne niż inne rodzaje zakładów, ważne jest, aby je ocenić kursy i Rozważ wszystkie czynniki przed postawieniem zakładu.

Obliczanie wypłat za pomocą kursów zakładów

Jeśli chodzi o obstawianie, wiedza na temat obliczania wypłat może mieć wpływ na wygraną. Kursy zakładów to Zwykle wyrażane w ułamkach lub ułamkach dziesiętnych, ale niektórzy bukmacherzy używają systemu moneyline.

System moneyline jest powszechnie stosowany w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie i opiera się na systemie plus lub minus. Na przykład, jeśli drużyna ma kurs +100, oznacza to, że zakład o wartości 100 USD wygra 100 USD. Dla kontrastu, jeśli drużyna ma kurs -200, oznacza to, że musisz postawić 200 $, aby wygrać 100 $.

Obliczanie wypłat za pomocą kursów moneyline jest stosunkowo proste. Aby obliczyć wypłatę na plus moneyline, użyj wzoru (Kursy/100) x Stawka. Na przykład, jeśli postawisz 50$ na drużynę z kursem +150, wypłata wyniesie (150/100) x 50 = 75$.

Jeśli obstawiasz drużynę z kursem ujemnym, formuła jest nieco inna. Aby obliczyć kwotę, którą musisz postawić, aby wygrać 100 USD, użyj wzoru (-100/Odds) x Stawka. Na przykład, jeśli chcesz wygrać 100 USD na drużynę z kursem -125, obliczenia będą następujące (-100/125) x 100 = 80 USD.

Należy pamiętać, że bukmacherzy pobierają prowizję od każdego zakładu. Oznacza to, że oferowane przez nich kursy będą nieco niższe niż rzeczywiste kursy.

Zrozumienie sposobu obliczania wypłat przy różnych kursach zakładów może ci pomóc podejmować bardziej świadome decyzje podczas obstawiania zakładów i potencjalnie zwiększyć swoje wygrane. Zawsze pamiętaj, aby obstawiać odpowiedzialnie i w ramach swojego budżetu.

Czynniki wpływające na kursy bukmacherskie

Istnieją różne czynniki, które mogą wpływać na kursy zakładów i ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli chcesz podejmować świadome decyzje podczas obstawiania zakładów.

1. Postrzeganie przez opinię publiczną

Postrzeganie drużyny lub zawodnika przez opinię publiczną może mieć wpływ na kursy. Jeśli drużyna lub zawodnik jest niezwykle popularny, kursy mogą być niższe ze względu na większą liczbę zakładów, niezależnie od ich rzeczywistych szans na wygraną.

2. Kontuzje lub zawieszenia

Nieobecność kluczowego zawodnika z powodu kontuzji lub zawieszenia może znacznie wpłynąć na wyniki drużyny, a tym samym jej kursy mogą się pogorszyć. Z drugiej strony, jeśli gwiazda powróci po kontuzji, kursy mogą się poprawić.

3. Rekordy head-to-head

Wcześniejsze wyniki dwóch drużyn lub zawodników mogą mieć wpływ na kursy. Jeśli jedna drużyna konsekwentnie pokonywała drugą w przeszłości, jej kursy mogą być niższe ze względu na postrzeganą dominację.

4. Formularz gracza

Aktualna forma zawodnika może mieć duży wpływ na jego wyniki, a tym samym na kursy. Jeśli gracz jest na fali zwycięstw lub grał ostatnio wyjątkowo dobrze, jego szanse mogą się poprawić.

5. Warunki pogodowe

Pogoda może również wpływać na kursy, szczególnie w sportach takich jak wyścigi konne lub wydarzenia na świeżym powietrzu, takie jak tenis. Koń, który dobrze radzi sobie na suchym torze, może nie radzić sobie tak dobrze na mokrym, co może wpłynąć na kursy.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę te czynniki podczas obstawiania zakładów i zawsze dokładnie je zbadać i przeanalizować przed podjęciem decyzji. Nie daj się zwieść publicznemu postrzeganiu lub stronniczym opiniom, ale zamiast tego podejmuj świadome decyzje w oparciu o rzeczywiste dane i statystyki.

Typowe błędy podczas korzystania z kursów bukmacherskich

Chociaż obstawianie zakładów może być ekscytującą i dochodową aktywnością, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z niektórych typowych błędów, które mogą znacząco wpłynąć na twoje doświadczenie. Oto kilka błędów, których należy unikać podczas korzystania z kursów zakładów:

 • Niezrozumienie kursów: Jednym z największych błędów, jakie może popełnić obstawiający, jest niezrozumienie kursów, na które obstawia. Ważne jest, aby wiedzieć, co oznaczają kursy i jak obliczyć potencjalną wypłatę. Upewnij się, że zrobiłeś swoje badania przed postawieniem zakładu.
 • Pogoń za stratami: Ważne jest, aby pamiętać, że zakłady są formą rozrywki, a nie gwarantowanym źródłem dochodu. Jeśli znajdziesz się w pogoni za stratami, stawiając większe zakłady, aby odzyskać straty, ryzykujesz utratę większej ilości pieniędzy i potencjalnie popadnięcie w szkodliwy wzorzec hazardu. Zawsze obstawiaj w granicach swoich możliwości i ustal limit kwoty, którą chcesz stracić.
 • Ignorowanie zarządzania bankrollem: Zarządzanie bankrollem jest istotnym aspektem udanego obstawiania. Wiąże się to z zarządzaniem finansami w celu zmniejszenia ryzyka utraty wszystkich pieniędzy. Unikaj stawiania zakładów poza swoimi limitami lub obstawiania impulsywnie bez uwzględnienia swojego budżetu.
 • Skupianie się tylko na faworytach: Łatwo jest dać się wciągnąć w szum wokół faworytów w grze lub wyścigu. Należy jednak pamiętać, że faworyci nie zawsze wygrywają, a stawianie na przegranego ma swoją wartość. Przed postawieniem zakładu należy przeprowadzić badania i rozważyć wszystkie możliwe wyniki.
 • Nie kupowanie najlepszych kursów: Kursy mogą się znacznie różnić w zależności od różnych bukmacherów i opłaca się rozejrzeć się za najlepszymi kursami. Upewnij się, że porównujesz kursy na różne rynki i wydarzenia przed postawieniem zakładu.

Co dokładnie oznacza kurs "+100"??

Kiedy stawiasz zakład na jakiekolwiek wydarzenie, musisz wiedzieć, ile pieniędzy możesz wygrać lub stracić. W tym miejscu do gry wkraczają kursy. Kursy są po prostu reprezentacją prawdopodobieństwa wystąpienia określonego wyniku w zdarzeniu. Jeśli kurs jest na twoją korzyść, masz większe prawdopodobieństwo wygranej.

Kursy mogą być wyrażane w różnych formatach, ale najczęstszym sposobem ich wyrażania jest znak plus lub minus. Kiedy widzisz znak + w kursie, oznacza to, że możesz wygrać tę kwotę pieniędzy w zakładzie o wartości 100 USD. Na przykład, jeśli widzisz kurs +100, oznacza to, że możesz osiągnąć zysk w wysokości 100 USD przy zakładzie o wartości 100 USD.

Ważne jest, aby zrozumieć, że kursy +100 oferują równe pieniądze i oznaczają, że istnieje 50% prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia, na które obstawiasz. Jeśli kurs jest wyższy niż +100, prawdopodobieństwo jest niższe niż 50%, co wskazuje, że wynik jest bardziej nieprawdopodobny, a jeśli kurs jest niższy niż +100, prawdopodobieństwo jest wyższe niż 50%, co oznacza, że wynik jest bardziej prawdopodobny.

Wreszcie ważne jest, aby pamiętać, że kursy mogą się zmieniać i ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie zmiany. Zmiany kursów mogą wskazywać na zmianę postrzegania wyniku wydarzenia, kontuzję gracza lub inne krytyczne czynniki, które mogą znacząco wpłynąć na wynik wydarzenia.

Jak kursy +100 wypadają w porównaniu z innymi kursami??

Jeśli chodzi o zakłady sportowe, to ważne jest, aby zrozumieć kursy i ich działanie. +Kursy 100 są uważane za kursy równe, co oznacza, że że możesz oczekiwanie zwrotu pierwotnego zakładu plus wygranej, jeśli postawisz na właściwy wynik. Ale jak kursy +100 porównują się do innych kursów??

Pozytywny vs. Kursy ujemne

Dodatnie kursy, takie jak +100, wskazują, że w przypadku wygranej wypłata będzie wyższa niż pierwotny zakład. Z drugiej strony, ujemne kursy wskazują, że aby wygrać, musisz postawić więcej niż potencjalna wypłata. Na przykład kurs -110 oznacza, że trzeba postawić 110 USD, aby potencjalnie wygrać 100 USD.

Ułamkowe vs. Kursy dziesiętne

Kursy ułamkowe są często używane w wyścigach konnych i przedstawiają potencjalną wypłatę jako ułamek pierwotnego zakładu. Na przykład kurs 2/1 oznacza, że możesz potencjalnie wygrać 2 dolary za każdy postawiony 1 dolar. Z drugiej strony, kursy dziesiętne są częściej używane w Europie i reprezentują całkowitą potencjalną wypłatę, w tym pierwotny zakład. Na przykład 3.Kurs 0 oznacza, że możesz potencjalnie wygrać 3 dolary za każdy postawiony 1 dolar.

Amerykański vs. Kursy europejskie

Jak sugeruje nazwa, kursy amerykańskie są używane głównie w Stanach Zjednoczonych i używają znaku plus lub minus do wskazania kursów dodatnich lub ujemnych. Z drugiej strony, kursy europejskie są częściej używane w Europie i wykorzystują kursy dziesiętne do reprezentowania potencjalnej wypłaty.

 • +Kursy 100 reprezentują kursy równe, co oznacza, że potencjalna wypłata będzie równa pierwotnemu zakładowi plus wygrane
 • Dodatnie kursy wskazują, że wygrasz więcej niż pierwotnie postawiłeś, podczas gdy ujemne kursy wskazują, że będziesz musiał postawić więcej niż potencjalna wypłata, aby wygrać
 • Kursy ułamkowe są reprezentowane jako ułamek potencjalnej wypłaty w stosunku do pierwotnego zakładu, podczas gdy kursy dziesiętne pokazują całkowitą potencjalną wypłatę, w tym pierwotny zakład
 • Kursy amerykańskie używają znaków plus i minus do wskazania dodatnich lub ujemnych kursów, podczas gdy kursy europejskie używają kursów dziesiętnych

Kiedy używać kursów "+100"

Jeśli jesteś nowy w zakładach sportowych, zrozumienie kursów może być przytłaczające. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, co oznaczają różne kursy i jak mogą wpłynąć na Twoje wrażenia z obstawiania. Jednym z zestawów kursów, które można napotkać, jest kurs "+100". Ten rodzaj kursów jest powszechnie stosowany w amerykańskim formacie kursów i może być korzystny w określonych sytuacjach.

Kiedy widzisz kurs "+100", oznacza to, że drużyna lub gracz, na którego stawiasz, ma równe szanse na wygraną lub przegraną. Kursy te są również znane jako kursy na "równe pieniądze". Innymi słowy, jeśli postawisz 100 USD na drużynę lub zawodnika z kursem "+100" i wygrają, otrzymasz wypłatę w wysokości 100 USD.

Możesz chcieć użyć kursów "+100", gdy nie masz pewności co do wyniku gry lub meczu, ale uważasz, że drużyna lub zawodnik ma duże szanse na wygraną. Obstawianie kursów "+100" może być również pomocne, gdy chcesz zminimalizować ryzyko i potencjalnie odzyskać początkowo postawioną kwotę.

 • Plusy: Równe szanse na wygraną lub przegraną, minimalizuje ryzyko
 • Wady: Wypłaty mogą nie być tak znaczące, jak w przypadku innych formatów kursów

Ostatecznie decyzja o użyciu kursów "+100" powinna zależeć od strategii obstawiania i zrozumienia gry lub meczu, na który obstawiasz. Zawsze ważne jest wcześniejsze zbadanie i przeanalizowanie kursów obstawianiem zakładów aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Wiadomości i propozycje