data:

Rozszyfrowanie znaczenia słowa zakład według Urban Dictionary

Urban Dictionary to popularne internetowe źródło definicji współczesnych terminów i zwrotów slangowych. Jednym z takich terminów, który pojawił się w ostatnich latach, jest “zakład.” Chociaż samo słowo istnieje od wieków, jego użycie we współczesnym slangu ewoluowało, aby nadać mu nowe znaczenie.

Definicja bet, zgodnie z Urban Dictionary, jest ogólnie rozumiana jako oznaczająca zgodę lub potwierdzenie. Jest on często używany jako sposób wyrażania zaufania do czegoś lub kogoś, jakby weryfikując oświadczenie. Jest to uniwersalny termin, który może być używany w różnych kontekstach, od robienia planów z przyjaciółmi po zamykanie transakcji biznesowych.

Jednak, znaczenie słowa słowo może się różnić w zależności od jego użycia i kontekstu. Na przykład, “zakład” może być również używany jako wyzwanie lub wyzwanie, jak w “Założę się, że nie możesz przeskoczyć przez ten płot”." Ten rodzaj użycia sugeruje poczucie rywalizacji lub prowokacji.

W tym artykule zbadamy różne sposoby, w jakie “zakład” jest używany we współczesnym slangu i podamy przykłady jego użycia w codziennych rozmowach. Tak więc, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co naprawdę oznacza “bet”, czytaj dalej!

Co oznacza "bet" według Urban Dictionary?

Bet to slangowe słowo, które ostatnio stało się bardzo popularne wśród młodych ludzi. Według Urban Dictionary słowo "bet" oznacza "spoko", "w porządku" lub "w porządku"." Może być również używane jako sposób na potwierdzenie planów lub umów, odpowiadając "zakładem" na oświadczenie Mostbet.

Słowo bet ma różne interpretacje w zależności od kontekstu, w którym jest używane. Na przykład, może przekazywać niedowierzanie lub sceptycyzm, gdy jest używany w określonym tonie, lub może oznaczać zgodę lub potwierdzenie umowy, gdy jest używany w innym tonie.

Bet może być również używane jako sposób na okazanie wsparcia lub uznanie czyjegoś oświadczenia. Niektórzy ludzie używają go jako sposobu na wyrażenie entuzjazmu lub podekscytowania sytuacją.

 • Przykład 1: "Hej, chcesz się później spotkać??" "Jasne, zakład."
 • Przykład 2: "Zdałem test!" "Postaw, to niesamowite!"
 • Przykład 3: "Nie wierzę, że wczoraj skoczyłeś ze spadochronem." "Zrobiłem to, postawiłem na to."

Ogólnie rzecz biorąc, znaczenie słowa "zakład" według Urban Dictionary ewoluowało, obejmując szeroki zakres emocji i wyrażeń. Stało się uniwersalnym słowem, którego młodzi ludzie używają w codziennych rozmowach.

Odkrywanie definicji zakładu

Bet to popularny termin slangowy, który jest często używany w wielu sytuacjach społecznych, w tym w rozmowach, wiadomościach tekstowych i wiadomościach online. Zasadniczo oznacza zgodę lub potwierdzenie, wskazując, że ktoś zgadza się z oświadczeniem lub propozycją innej osoby.

Termin ten zyskał szeroką popularność w ostatnich latach, szczególnie w słowniku Urban Dictionary, gdzie jest definiowany jako "w porządku", "fajnie", "na pewno" lub "zgadzam się". Jest często używany w odpowiedzi na oświadczenie lub pytanie, aby wyrazić zgodę lub potwierdzenie treści wiadomości.

Chociaż termin bet jest powszechnie kojarzony z młodszym pokoleniem, stał się powszechnie używanym terminem wśród osób w każdym wieku. Jest często używany do wyrażania wsparcia lub zgody z przyjacielem lub współpracownikiem i jest świetnym sposobem na usprawnienie komunikacji i zapewnienie, że wszystkie strony są po tej samej stronie.

Ogólnie rzecz biorąc, znajomość definicji bet może ci pomóc skutecznie komunikować się w sytuacjach społecznych, niezależnie od tego, czy rozmawiasz z przyjaciółmi lub współpracownikami, wysyłasz SMS-y do ukochanej osoby, czy wysyłasz wiadomości do kogoś online. Następnym razem, gdy otrzymasz wiadomość kończącą się słowem "zakład", będziesz dokładnie wiedział, co ono oznacza.

Co oznacza Bet według słownika Urban Dictionary?

Zakład to slangowy termin, który stał się ostatnio dość popularny. Według Urban Dictionary, "zakład" może oznaczać kilka rzeczy.

 • Jednym ze znaczeń Bet jest to, że jest to forma porozumienia. Jest często używany jako odpowiedź na oświadczenie złożone przez kogoś innego, wskazując, że zgadzasz się z tym, co powiedział.
 • Innym znaczeniem Bet jest jak pokazać pewność siebie. Może być używany do wskazania, że jesteś czegoś pewien lub że wiesz, co robisz.
 • Zakład może być również używany jako wyzwanie. W tym kontekście jest używany do wyrażenia chęci rywalizacji lub sprawdzenia, kto ma rację w jakiejś sprawie.

Ogólnie rzecz biorąc, Bet jest wszechstronnym i dynamicznym terminem, który może być używany na wiele sposobów. Niezależnie od tego, czy używasz go, aby pokazać zgodę, pewność siebie, czy rzucić wyzwanie, nie można zaprzeczyć, że Bet stał się integralną częścią współczesnego slangu.

Jak używa się Bet w dzisiejszym slangu?

Słowo "zakład" zyskało nowe definicje i zastosowania w dzisiejszym slangu, często używane do potwierdzenia lub zgodzenia się z czymś, co ktoś powiedział. Na przykład, jeśli ktoś mówi "Będę tam o 19:00", odpowiedzią może być "Zakład", co jest innym sposobem powiedzenia "Okej" lub "Rozumiem"."

Oprócz potwierdzania planów lub umów, "bet" może być również używane jako sposób na okazanie wsparcia lub zachęty. Na przykład, ktoś może powiedzieć "Wygram ten wyścig", a jego przyjaciel może odpowiedzieć "Załóż się", wyrażając wiarę w jego zdolność do odniesienia sukcesu.

Ponadto, "bet" może być czasami używane do rzucenia wyzwania lub konfrontacji z kimś. Jeśli ktoś złoży odważne oświadczenie, inna osoba może powiedzieć "Zakład", aby ośmielić go do dotrzymania swoich słów lub działań.

Podsumowując, "zakład" stał się wielowymiarowym terminem slangowym, który może być używany do potwierdzania, wspierania, rzucania wyzwania lub potwierdzania czegoś w rozmowie.

Jakie są przykłady użycia Bet w zdaniu??

Oto kilka przykładów użycia Bet w języku codziennym:

 • "Założę się, że nie możesz zjeść tylko jednego"!" - To zdanie oznacza, że osoba mówiąca wierzy, że druga osoba nie będzie w stanie zjeść tylko jednej porcji czegoś i jest gotowa się o to założyć.
 • "Postaw na to!" - To zdanie jest często używane do wyrażenia zgody lub potwierdzenia czegoś.
 • "Jestem gotów się założyć, że on się nie pojawi"." - To zdanie sugeruje, że mówiący jest przekonany, że druga osoba nie przyjedzie i jest gotów postawić na to zakład.
 • "You betcha!" - To zdanie jest potocznym wyrażeniem, które jest używane do wyrażenia zgody lub potwierdzenia.
 • "Założę się, że żałuje, że tego nie powiedział"." - To zdanie sugeruje, że mówiący wierzy, że ktoś będzie żałował czegoś, co powiedział lub zrobił.

Historia zakładu

Zakład to uniwersalny termin slangowy, który jest używany od dziesięcioleci, ale jego pochodzenie jest trudne do ustalenia. Niektórzy sugerują, że jest to skrócona forma "you bet", frazy pochodzącej z XIX wieku, która wyraża zgodę lub potwierdzenie. Inni uważają, że ma korzenie w afroamerykańskim języku angielskim (AAVE), gdzie "bet" oznacza "w porządku" lub "uzgodnione"."

Termin ten zyskał popularność w 2000 roku wśród młodych ludzi w obszarach miejskich jako sposób na wyrażenie zgody, wsparcia lub uznania. Szybko rozprzestrzenił się poza AAVE i stał się podstawą współczesnego slangu, używanego w różnych grupach demograficznych i społecznych.

W ostatnich latach "bet" zostało również spopularyzowane przez memy i media społecznościowe, jeszcze bardziej umacniając swoje miejsce we współczesnym języku. Zainspirowało to nawet odmiany, takie jak "betch" i "betta", które mają różne konotacje, ale mają te same korzenie.

Ogólnie rzecz biorąc, historia bet jest świadectwem płynności języka i tego, jak slang może ewoluować w czasie. Chociaż jego pochodzenie może być niepewne, jego użycie i popularność wciąż rosną, demonstrując jego siłę we współczesnym języku.

Jakie są synonimy słowa bet??

Jeśli chodzi o obstawianie, wiele różnych słów może być użytych do wyrażenia podobnych pomysłów. Niektóre synonimy słowa "bet" to:

 • Zakład: zakład lub hazard
 • Stawka: kwota pieniędzy lub coś innego, co ryzykujesz w zakładzie
 • hazard: podejmowanie ryzyka w nadziei na zyskanie czegoś
 • Ryzyko: możliwość utraty czegoś cennego
 • Ante: ilość pieniędzy włożonych do puli w grze w pokera przed rozpoczęciem gry
 • Gonić: kontynuowanie obstawiania w celu odzyskania tego, co już przegrałeś
 • Grać: postawić zakład w grze losowej

Każde z tych słów może być używane w różnych kontekstach do opisania aktu obstawiania lub hazardu. Ważne jest, aby zrozumieć ich znaczenie w celu pełnego zrozumienia pojęcia i strategie zaangażowane w udane zakłady.

Jakie są antonimy dla Bet??

Zakłady to forma spekulacji, która obejmuje stawianie zakład na niepewny wynik. Istnieją jednak sytuacje, w których ludzie nie są zainteresowani podejmowaniem ryzyka lub wnoszeniem zakładów. Oto niektóre z nich antonimy dla bet:

 • Unikać: Unikanie czegoś oznacza trzymanie się od tego z daleka lub nie angażowanie się w to. Jest to przeciwieństwo obstawiania, ponieważ wiąże się z podejmowaniem ryzyka.
 • Nieobecność: Nieobecność oznacza stan bycia nieobecnym lub nieobecności. Jest to przeciwieństwo obstawiania, ponieważ wiąże się z obecnością i braniem udziału w aktywności.
 • Wstrzymanie się od głosu: Wstrzymanie się oznacza powstrzymanie się od zrobienia czegoś. Jest to przeciwieństwo obstawiania, ponieważ wiąże się z podjęciem działania.
 • Poddanie się: Poddać się oznacza zrezygnować lub oddać coś. Jest to przeciwieństwo obstawiania, ponieważ wiąże się z trzymaniem się czegoś.
 • Porażka: Defeat oznacza przegrać lub zostać pokonanym. Jest to przeciwieństwo zakładów, ponieważ wiąże się z wygraną lub sukcesem.

Jak znaczenie słowa "zakład" ewoluowało w czasie??

Znaczenie Bet ewoluowało znacząco w czasie. Pierwotnie termin "zakład" odnosił się do postawienia zakładu na wynik gry lub wydarzenia, takiego jak wyścig konny lub wydarzenie sportowe. Jednak wraz z rozwojem technologii i mediów społecznościowych znaczenie słowa Bet rozszerzyło się o inne konteksty.

Na przykład we współczesnym slangu ktoś może użyć słowa "zakład" jako sposobu na potwierdzenie umowy lub wyrażenie zgody na oświadczenie innej osoby. W tym kontekście słowo "zakład" może być używane zamiennie ze zwrotami takimi jak "w porządku", "brzmi dobrze" lub "masz to"."

Co więcej, sposób, w jaki słowo "bet" jest używane, może również zmieniać się w zależności od kontekstu kulturowego i regionu geograficznego. Na przykład w niektórych obszarach termin "zakład" może być częściej używany wśród młodych ludzi lub w określonych grupach społecznych.

Ogólnie rzecz biorąc, ewolucja znaczenia słowa "Bet" podkreśla dynamiczną naturę języka i sposoby, w jakie słowa i wyrażenia mogą zmieniać się w czasie. Chociaż początki słowa "zakład" mogły być zakorzenione w hazardzie i wydarzeniach sportowych, dziś jest ono używane w wielu różnych kontekstach i może mieć różne znaczenie w zależności od sytuacji.

Odmiany "zakładu" w różnych kulturach

Słowo "bet" jest używane od wieków przez ludzi na całym świecie. Jednak w zależności od kultury i kontekstu znaczenie i niuanse tego słowa mogą się różnić. Oto kilka przykładów użycia "bet" w różnych kulturach:

Kultura amerykańska

W kulturze amerykańskiej "bet" jest powszechnie używane jako slangowe określenie oznaczające "zgadzam się" lub "to pewne"." Na przykład, jeśli ktoś powie "Chodźmy dziś wieczorem do kina", a inna osoba odpowie "Załóżmy się", oznacza to, że zgadza się z tym planem.

Kultura brytyjska

W kulturze brytyjskiej "bet" jest często używane jako skrócona wersja "betting" lub "placing a wager"." Może również oznaczać "przewidywać", jak w "Założę się, że dzisiaj będzie padać"."

Afroamerykański język wernakularny (AAVE)

W AAVE, "bet" jest używane podobnie do tego, jak jest używane w kulturze amerykańskiej, ale z pewnymi różnicami w akcencie i tonie. Na przykład, powiedzenie "bet" z naciskiem może oznaczać "jestem tego pewien", podczas gdy powiedzenie "bet that" może oznaczać "jestem pewien, że tak się stanie"."

Kultura azjatycka

W niektórych kulturach azjatyckich słowo "zakład" jest powszechnie używane w kontekście hazardu lub gier hazardowych. Na przykład w Japonii "zakład" oznacza "postawienie zakładu" lub "postawienie zakładu" w zakładach sportowych lub wyścigach konnych.

Kultura Ameryki Łacińskiej

W kulturze latynoamerykańskiej słowo "zakład" oznacza "wyzwanie" lub "odwagę"." Na przykład, ktoś może powiedzieć "Założę się, że nie możesz skończyć jedzenia w 10 minut" jako wyzwanie dla kogoś innego.

To tylko kilka przykładów różnych sposobów używania słowa "zakład" w różnych kulturach. Zrozumienie kontekstu i niuansów kulturowych tego słowa może pomóc w skuteczniejszej komunikacji z ludźmi z różnych środowisk i uniknąć nieporozumień.

Wpływ mediów społecznościowych na używanie słowa "zakład

Rozwój mediów społecznościowych znacząco wpłynął na sposób, w jaki ludzie komunikują się i wchodzą ze sobą w interakcje. Wraz ze wzrostem korzystania z mediów społecznościowych, język slangowy i wyrażenia używane w komunikacji online zmieniły się i ewoluowały w czasie.

Jednym z terminów, które zyskały popularność w komunikacji online, jest termin "zakład"." Według Urban Dictionary, bet może oznaczać "zgadzanie się z czymś" lub "potwierdzanie wypowiedzi"." Termin ten stał się powszechnie używany na platformach mediów społecznościowych, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Media społecznościowe zapewniły użytkownikom platformę do udostępniania i angażowania się w rozmowy online, co przyczyniło się do popularności bet. Użytkownicy często używają bet jako sposobu na pokazanie swojej zgody lub potwierdzenie, że rozumieją oświadczenie złożone przez innego użytkownika.

Co więcej, korzystanie z zakładów w mediach społecznościowych wpłynęło również na sposób, w jaki ludzie używają języka w życiu codziennym. Ponieważ media społecznościowe stały się istotną częścią komunikacji, użycie slangu i wyrażeń z mediów społecznościowych przeniosło się do codziennego języka, w tym do użycia zakładu.

Podsumowując, popularność zakładów w mediach społecznościowych miała znaczący wpływ na sposób, w jaki ludzie komunikują się i wchodzą ze sobą w interakcje. Termin ten stał się powszechnym wyrażeniem używanym do potwierdzania i zgadzania się z oświadczeniem, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Jak kultura popularna ukształtowała znaczenie słowa Bet?

Przez lata znaczenie Bet ewoluowało i było pod wpływem kultury popularnej. Od muzyki po filmy, Bet stało się powszechnym zwrotem używanym w codziennych rozmowach wśród młodszych pokoleń.

Rozwój mediów społecznościowych i memów również odegrał ważną rolę w kształtowaniu znaczenia Bet. Nie jest to już tylko proste potwierdzenie lub zgoda, ale także sposób na wyrażenie podekscytowania, niedowierzania, a nawet sarkazmu.

Na przykład w przebojowym serialu telewizyjnym "The Office" postać Jima Halperta używa Bet jako odpowiedzi na wyzwanie swojego współpracownika Dwighta Schrute'a. Ta krótka, ale chwytliwa fraza stała się popularnym memem wśród fanów serialu i jeszcze bardziej ugruntowała znaczenie i zastosowanie Bet.

W świecie muzyki Bet był używany w tekstach i tytułach piosenek, co jeszcze bardziej ugruntowało jego miejsce w kulturze popularnej. Raper Lil Nas X użył Bet w swojej piosence "Old Town Road" jako sposobu na rzucenie wyzwania swoim hejterom i wątpiącym.

Ogólnie rzecz biorąc, ewolucja znaczenia Bet pokazuje, jak język może się stale zmieniać i wpływać na różne czynniki w społeczeństwie. Ponieważ nadal konsumujemy i tworzymy kulturę popularną, możemy oczekiwać, że znaczenie Bet będzie ewoluować i dostosowywać się do nowych trendów i kontekstów.

Czy są jakieś negatywne konotacje związane z używaniem Bet??

Jeśli chodzi o używanie "bet" w rozmowach lub wiadomościach, niektórzy uważają ten termin za zbyt swobodny lub nieprofesjonalny. Jest to szczególnie widoczne w środowisku biznesowym lub akademickim, gdzie często oczekuje się bardziej formalnego języka.

Dodatkowo, użycie "bet" może być czasami interpretowane jako lekceważące lub sarkastyczne, szczególnie jeśli osoba odbierająca wiadomość nie rozumie kontekstu, w którym zostało użyte.

W niektórych kontekstach "zakład" może być również postrzegany jako skrótowy sposób unikania zobowiązania się do konkretnej odpowiedzi lub sposobu działania. Ten brak jasności może być frustrujący dla innych, którzy szukają bardziej bezpośredniej odpowiedzi.

Biorąc to pod uwagę, negatywne konotacje związane z używaniem słowa "zakład" są w dużej mierze związane z określonymi kontekstami i oczekiwaniami. W nieformalnych lub swobodnych rozmowach z przyjaciółmi lub rówieśnikami "zakład" jest często postrzegany jako skuteczny i efektywny sposób wyrażania zgody lub zrozumienia.

Różne konteksty, w których "zakład" może być używany

1. Umowa

W niektórych kontekstach termin "zakład" jest używany do oznaczenia umowy lub porozumienia między dwiema lub więcej stronami. Na przykład, jeśli ktoś mówi "zakład" w odpowiedzi na propozycję, oznacza to, że zgadza się z nią i wykona swoją część. Takie użycie jest często spotykane w swobodnych rozmowach między przyjaciółmi lub współpracownikami.

2. Potwierdzenie

Innym sposobem, w jaki termin "zakład" jest używany, jest potwierdzenie lub potwierdzenie czegoś. Na przykład, jeśli ktoś napisze do ciebie "Będę tam za 10 minut", możesz odpowiedzieć "zakładem", aby oznaczyć, że otrzymałeś i zrozumiałeś wiadomość i oczekujesz, że przybędzie w zaplanowanym czasie. To użycie jest powszechne w SMS-ach i nieformalnej komunikacji.

3. Wyrażenie pewności siebie

Czasami słowo "zakład" jest używane do wyrażenia zaufania do osoby lub sytuacji. Może to oznaczać, że ktoś mówi "Założę się, że może to zrobić", aby wskazać, że jest przekonany, że dana osoba może wykonać określone zadanie. Podobnie, ktoś może powiedzieć "zakład", odnosząc się do konkretnej drużyny lub zawodnika w sporcie, wskazując, że wierzy, że wygra.

4. Wyzwanie lub wyzwanie

W niektórych przypadkach termin "zakład" może być używany jako wyzwanie lub odwaga. Na przykład, jeśli ktoś mówi "Założę się, że nie możesz przeskoczyć przez ten płot", ośmiela drugą osobę do podjęcia próby wykonania tego wyczynu. To użycie jest często spotykane wśród dzieci lub nastolatków i może nie obejmować rzeczywistych stawek lub pieniędzy.

Czy zakład jest terminem pozytywnym czy negatywnym??

Termin "zakład" może być używany zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym kontekście. W niektórych przypadkach może oznaczać zgodę lub zapewnienie, jak w przypadku "zakładam się, że będę na czas"." W tym przypadku użycie słowa "zakład" oznacza poziom zaufania lub pewności w dotrzymaniu zobowiązania.

Na z drugiej strony, "Zakład" może być również używany do wyrażania irytacji lub niezgody. Na przykład, jeśli ktoś powie "Założę się, że nie możesz podnieść tego ciężaru", może to zostać zinterpretowane jako wyzwanie lub zniewaga, sugerując, że dana osoba jest słaba lub niezdolna.

W większości sytuacji to, czy "zakład" jest terminem pozytywnym czy negatywnym, zależy od tonu i kontekstu, w którym jest używany. W rezultacie ważne jest, aby zwracać uwagę na otaczający język i sygnały niewerbalne, aby określić zamierzone znaczenie mówcy.

Dlaczego zrozumienie znaczenia zakładu jest ważne w dzisiejszym społeczeństwie?

Wraz z ewolucją języka i komunikacji, staje się to coraz bardziej zrozumiałe ważne, aby zrozumieć Znaczenie powszechnie używanych terminów. Zakład to jedno z takich słów, które zyskało popularność w ostatnich czasach, zwłaszcza w kulturze miejskiej.

Zrozumienie znaczenia słowa "zakład" może pomóc osobom skutecznie komunikować się w różnych sytuacjach, zwłaszcza w otoczeniu nieformalnym. Może pomóc w budowaniu relacji i nawiązywaniu więzi między ludźmi, ponieważ jest często używany jako sposób na okazanie zgody lub potwierdzenia.

Co więcej, w dzisiejszym społeczeństwie, w którym media społecznościowe stały się integralną częścią naszego życia, ważne jest, aby zrozumieć konsekwencje używania takich terminów online. Bet, na przykład, może być używany do potwierdzenia lub zgody na coś, ale może być również używany sarkastycznie, co może prowadzić do błędnej komunikacji i nieporozumień.

Ogólnie rzecz biorąc, lepsze zrozumienie znaczenia bet i innych powszechnie używanych terminów może poprawić umiejętności komunikacyjne, uniknąć błędnej interpretacji i ostatecznie pomóc osobom w bardziej efektywnym poruszaniu się w sytuacjach społecznych.

Jak włączyć znaczenie słowa "zakład" do naszego codziennego języka??

Jeśli chcesz dodać odrobinę ulicznego slangu do swojego codziennego języka, włączenie znaczenia słowa "zakład" może być świetnym sposobem na rozpoczęcie. Ten wszechstronny slangowy termin może być używany w różnych kontekstach, od robienia planów z przyjaciółmi po wyrażanie zgody lub zrozumienia.

Oto kilka sposobów używania terminu "zakład" w codziennych rozmowach:

 • Kiedy ktoś sugeruje plan lub zaproszenie, możesz odpowiedzieć "bet", aby wskazać, że jesteś na pokładzie i gotowy do działania.
 • Jeśli chcesz potwierdzić, że zrozumiałeś czyjeś instrukcje, możesz odpowiedzieć "bet", aby pokazać, że wszystko zrozumiałeś.
 • Wyrażając zgodę lub potwierdzenie, "zakład" może służyć jako zamiennik dla "tak" lub "w porządku"."
 • Możesz użyć "bet", aby okazać wsparcie lub entuzjazm dla czyjegoś pomysłu lub sugestii.

Należy pamiętać, że używanie slangowych terminów, takich jak "bet", może być zabawnym sposobem na dodanie osobowości i charakteru do języka, ale ważne jest, aby pamiętać o kontekście i odbiorcach. Używanie zbyt dużej ilości slangu lub używanie go w niewłaściwy sposób może być postrzegane jako nieprofesjonalne lub lekceważące w niektórych sytuacjach, dlatego zawsze należy kierować się najlepszą oceną sytuacji.

Wiadomości i propozycje