data:

Odkrywanie najwyższej karty w pokerze: As lub Król?

Jeśli chodzi o świat pokera, istnieje niesamowita liczba różnych odmian i strategii do nauczenia się i opanowania. Zrozumienie zasad, strategii i sztuczek jest kluczowe, jeśli chcesz zostać najlepszym graczem. Ale jest jeden kluczowy element gry, który jest ważny do zrozumienia bez względu na to, w jaką odmianę grasz: najwyższa karta.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym graczem, który dopiero zaczyna uczyć się gry, czy doświadczonym weteranem, zrozumienie, która karta ma największą wartość w pokerze, może mieć ogromne znaczenie dla Twojej rozgrywki. Jest to jeden z podstawowych aspektów gry, który każdy gracz musi zrozumieć przed postawieniem pierwszego zakładu. Czym jest najwyższa karta w pokerze?? Co to oznacza? dla Twojej gry i jak możesz jej użyć, aby wygrać duże pieniądze?

W tym artykule szczegółowo omówimy najwyższą kartę w pokerze, w tym czym jest, jak działa w różnych odmianach gry i dlaczego jest tak ważna dla sukcesu każdego gracza. Podamy również kilka pomocnych wskazówek wskazówki i triki jak wykorzystać tę potężną kartę, aby przechylić szanse na swoją korzyść w następnej grze, niezależnie od tego, czy grasz w kasynie, czy w towarzyskiej grze z przyjaciółmi.

Zrozumienie podstaw pokera

Poker to popularna gra karciana, w którą grają miliony ludzi na całym świecie, zarówno w zwykłych okolicznościach, jak i w turniejach na wysokie stawki. Gra obraca się wokół tworzenia najlepszego możliwego układu z kombinacji pięciu kart, z różnymi układami uszeregowanymi według ich siły Mostbet.

Gracze wnoszą zakłady podczas różnych rund gry, a zwycięzca zgarnia pulę (całkowitą kwotę postawioną podczas rozdania). Aby odnieść sukces w pokerze, gracze muszą dobrze rozumieć zasady gry, różne układy kart i strategie obstawiania stosowane w różnych rundach.

Jedną z kluczowych umiejętności potrzebnych do odniesienia sukcesu w pokerze jest umiejętność czytania innych graczy. Wiąże się to z badaniem ich zachowania, ekspresji i ruchów, aby przewidywać ich ruchy i podejmować lepsze decyzje podczas gry. Podczas gry należy zachować czujność i koncentrację, ponieważ jeden błąd może spowodować znaczną stratę.

 • Istnieje kilka odmian pokera, każda z własnymi zasadami i rozgrywką.
 • Niektóre z najpopularniejszych odmian to Texas Hold'em, Omaha i seven-card stud.
 • Podczas gdy szczęście odgrywa znaczącą rolę w pokerze, umiejętności i strategia są również kluczowymi czynnikami decydującymi o wyniku gry.

Nauka podstaw pokera jest stosunkowo łatwa, ale opanowanie gry wymaga praktyki, cierpliwości i dobrego zrozumienia różnych strategii. Ważne jest, aby zacząć powoli i stopniowo zdobywać doświadczenie i zaufanie do swoich umiejętności przed próbą gry w grach na wysokie stawki lub turniejach.

Ranking układów pokerowych

Podczas gry w pokera ważne jest, aby zrozumieć ranking rąk. Wiedza o tym, które ręce są najsilniejsze pomoże ci podejmować lepsze decyzje, jeśli chodzi o obstawianie i podbijanie. W pokerze najwyżej sklasyfikowanym układem jest poker królewski. Kolor królewski składa się z asa, króla, damy, waleta i 10 w tym samym kolorze. Jest to najrzadszy i najpotężniejszy układ w pokerze.

Kolejnym najsilniejszym układem jest kolor prosty. Ten układ składa się z pięciu kart w tym samym kolorze w sekwencji, np. 5-6-7-8-9 kier. Jeśli dwóch graczy ma kolor strita, wygrywa ten z nich, który ma wyższą kartę.

Po kolorze strita następuje czwórka w swoim rodzaju. Ten układ składa się z czterech kart tej samej rangi i jednej innej karty, np. czterech króli i ósemki. Jeśli dwóch graczy ma czwórkę w swoim kolorze, wygrywa gracz z najwyższą czwórką w swoim kolorze.

Kolejnym najwyżej sklasyfikowanym układem jest ful. Ful to kombinacja trójki i pary, np. trzy walety i dwie szóstki. Jeśli dwóch graczy ma fulla, wygrywa gracz z najwyższą trójką.

Następny jest kolor, który składa się z pięciu kart w tym samym kolorze, ale nie w kolejności. Jeśli dwóch graczy ma kolor, wygrywa gracz z najwyższą kartą.

Strit jest kolejnym najwyższym układem i składa się z pięciu kart w kolejności, ale nie w tym samym kolorze. Jeśli dwóch graczy ma strita, wygrywa gracz z najwyższą kartą.

Trójka to kolejny najwyższy układ, który składa się z trzech kart tej samej rangi i dwóch innych kart, takich jak trzy asy i dwie piątki. Jeśli dwóch graczy ma trójki, wygrywa ten z nich, który ma najwyższą trójkę.

Następująca trójka to dwie pary. Ten układ składa się z dwóch kart jednej rangi, dwóch kart innej rangi i jednej innej karty, takiej jak dwa walety, dwie szóstki i dziewiątka. Jeśli dwóch graczy ma dwie pary, wygrywa gracz z najwyższą parą.

Najniżej sklasyfikowana ręka, która wygrywa, to jedna para. Układ ten składa się z dwóch kart tej samej rangi i trzech innych kart, takich jak dwie dziesiątki i trzy inne karty. Jeśli dwóch graczy ma jedną parę, wygrywa ten z nich, który ma najwyższą parę.

Jeśli dwóch graczy ma ręce o tym samym rankingu, wygrywa ten z nich, który ma kartę o najwyższym rankingu. Jeśli najwyżej sklasyfikowane karty są takie same, porównywana jest kolejna najwyżej sklasyfikowana karta i tak dalej, aż do wyłonienia zwycięzcy.

Znaczenie zrozumienia najwyższej karty w pokerze

Jeśli chodzi o grę w pokera, zrozumienie hierarchii kart jest niezbędne. Spośród wszystkich kart w talii, wiedza o tym, która karta jest najwyższa, może stanowić różnicę między wygraną a przegraną w rozdaniu.

Gracze, którzy są nowicjuszami w grze, mogą zakładać, że as jest zawsze najwyższą kartą w pokerze, ale nie zawsze tak jest. W rzeczywistości to, czy as jest najwyższą kartą w rankingu, może zależeć od odmiany pokera, w którą grasz.

Zrozumienie najwyższej karty w pokerze jest ważne nie tylko dla początkujących, ale także dla doświadczonych graczy. Zaawansowane strategie, takie jak blefowanie i obliczanie szans, mogą być w znacznym stopniu uzależnione od wiedzy o tym, która karta przewyższa inne.

Tak więc, niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym graczem, czy dopiero zaczynasz grę, poświęcenie czasu na naukę i zrozumienie najwyższej karty w pokerze może znacznie poprawić twoją rozgrywkę i zwiększyć Twoje szanse na sukces.

Która karta jest najwyższa w pokerze?

W każdej standardowej talii kart do gry znajdują się 52 karty. Wszystkie te karty są uszeregowane w różny sposób, a każda z nich ma swoją własną wartość i znaczenie w grze w pokera. Przy tak wielu różnych kartach do śledzenia, początkującym graczom może być trudno dowiedzieć się, która karta jest najwyższa w pokerze.

Najwyższą kartą w pokerze jest as. Ta karta ma wyższą rangę niż wszystkie inne karty w talii, w tym król, dama, walet i dziesiątka aż do dwójki. W niektórych odmianach pokera as może być również używany jako niska karta, a jego wartość jest liczona jako jeden, ale zazwyczaj as jest uważany za najwyższą kartę w grze.

W wielu grach pokerowych celem jest osiągnięcie jak najwyższego układu kart. Oznacza to, że jeśli masz asa na ręce, masz bardzo cenną kartę. Oczywiście posiadanie najwyższej karty nie gwarantuje wygranej, ponieważ w grze w pokera w grę wchodzi wiele innych czynników. Jednak wiedza o tym, która karta jest najwyższa, może z pewnością pomóc w lepszym zrozumieniu gry.

Ogólnie rzecz biorąc, podczas gry w pokera ważne jest, aby pamiętać, że strategia, umiejętności i szczęście odgrywają rolę w określaniu wyniku gry. Chociaż posiadanie najwyższej karty w pokerze z pewnością może być zaletą, nie jest to jedyny element gry, który ma znaczenie. Rozumiejąc ranking kart w talii i opracowując solidną strategię, możesz zwiększyć swoje szanse na wygraną w tej popularnej i ekscytującej grze karcianej.

Jak grać z najwyższą kartą w pokerze?

Gra z najwyższą kartą w pokerze wymaga dobrej znajomości zasad gry i strategii. Najwyższą kartą w pokerze jest as, który może być używany jako wysoka lub niska karta w zależności od rodzaju rozgrywanej gry.

Jeśli masz najwyższą kartę w grze w pokera, możesz wykorzystać ją na swoją korzyść, wykonując strategiczne ruchy i dominując w grze. Należy jednak pamiętać, że posiadanie najwyższej karty nie zawsze jest gwarancją wygranej, ponieważ inne czynniki, takie jak szczęście i umiejętności, również odgrywają znaczącą rolę w grze.

Podczas gry z najwyższą kartą w pokerze ważne jest, aby zwracać uwagę na działania innych graczy i wzorce zakładów. Może to dać ci wyobrażenie o sile ich rąk i pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji podczas gry. Ważne jest również, aby zapoznać się z różnymi rankingami układów pokerowych i wiedzieć, jak utworzyć najlepszy możliwy układ z rozdanych kart.

 • Niektóre wskazówki dotyczące gry z najwyższą kartą w pokerze obejmują:
 • Wykorzystanie swojej pozycji na swoją korzyść
 • Śledzenie kart na stole i kart w rękach przeciwników
 • Wiedza, kiedy spasować, a kiedy blefować
 • Zachowanie cierpliwości i nie ekscytowanie się zbytnio posiadaniem najwyższej karty

Ogólnie rzecz biorąc, gra z najwyższą kartą w pokerze wymaga połączenia umiejętności, strategii i szczęścia. Ćwicząc i poszerzając swoją wiedzę na temat gry, możesz zwiększyć swoje szanse na wygraną, posiadając najwyższą kartę w grze.

Szanse na zdobycie najwyższej karty w pokerze

Powszechnie wiadomo, że najwyższą kartą w pokerze jest as, który znajduje się na szczycie hierarchii rankingowej. Szanse na otrzymanie najwyższej karty w pokerze zależą jednak od wielu czynników, takich jak liczba graczy przy stole, liczba kart w talii i rodzaj rozgrywanego pokera.

Na przykład w grze Texas Hold'em szanse na otrzymanie asa jako najwyższej karty zależą od liczby graczy. Jeśli grasz przeciwko 8 przeciwnikom, prawdopodobieństwo otrzymania asa jako najwyższej karty wynosi około 14%. Jeśli jednak grasz przeciwko tylko jednemu przeciwnikowi, prawdopodobieństwo otrzymania asa jako najwyższej karty wzrasta do około 30%.

W grze Five Card Draw, która obejmuje tylko jedną rundę licytacji, szanse na zdobycie asa jako najwyższej karty wzrastają, ponieważ w talii jest mniej kart. Gdy w talii znajdują się tylko 52 karty, prawdopodobieństwo otrzymania asa jako najwyższej karty wynosi około 7.7%. Jeśli jednak w grze występują dzikie karty, szanse na zdobycie najwyższej karty w pokerze znacznie wzrastają.

Ogólnie rzecz biorąc, szanse na zdobycie najwyższej karty w pokerze zależą od wielu zmiennych. Zrozumienie prawdopodobieństwa i szans może pomóc graczom w podejmowaniu decyzji bardziej świadome decyzje i zwiększają szanse na wygranie gry.

Strategie wygrywania z najwyższą kartą w pokerze

Posiadanie najwyższej karty w pokerze, asa, daje przewagę nad innymi graczami. Jednakże Ważne jest, aby pamiętać, że w pokerze liczy się nie tylko najwyższa karta. Oto kilka strategii, które pomogą Ci wygrać z najwyższą kartą:

 • Bądź selektywny ze swoim początkowym układem: To, że masz najwyższą kartę, nie oznacza, że powinieneś grać w każdym rozdaniu. Mądrze wybieraj ręce startowe i bądź świadomy dynamiki stołu.
 • Wiedz, kiedy spasować: Jeśli nie masz dobrego układu, nie próbuj blefować. Spasowanie jest mądrym posunięciem, zwłaszcza jeśli grasz z doświadczonymi graczami, którzy z łatwością rozpoznają złe rozdanie.
 • Zwracaj uwagę na karty wspólne: Nawet jeśli masz najwyższą kartę, karty wspólne mogą wpłynąć na Twój układ lub go zepsuć. Śledź planszę i odpowiednio dostosuj swoją strategię.
 • Użyj wysokiej karty do blefowania: Jeśli masz najwyższą kartę na stole, a karty wspólne nie tworzą dobrego układu dla twoich przeciwników, wykorzystaj to na swoją korzyść. Stawiaj strategiczne zakłady i staraj się blefować na drodze do zwycięstwa.
 • Bądź świadomy swoich przeciwników: W pokerze liczą się nie tylko karty, ale także gracze. Zwracaj uwagę na tendencje, strategie i zachowanie przeciwników. Pomoże ci to podejmować mądre decyzje i wyprzedzić konkurencję.

Grając z najwyższą kartą w pokerze, pamiętaj, że nie gwarantuje ona wygranej. Korzystanie z tych strategii pomoże ci podejmować mądre decyzje i zwiększy twoje szanse na sukces przy stole negocjacyjnym.

Najwyższa karta w niektórych odmianach pokera

W niektórych odmianach pokera najwyższą kartą nie zawsze jest as. Na przykład w grze Razz najwyższą kartą jest najniższa karta, czyli dwójka. W tej grze nie jest możliwy kolor strita, co sprawia, że najwyższy układ to wheel lub five-high straight.

W niektórych innych odmianach pokera, takich jak Omaha Hi-Lo i Seven-Card Stud Hi-Lo, pula jest dzielona między najwyższe i najniższe układy. Najwyższy układ jest określany zgodnie z tradycyjnym rankingiem układów pokerowych, podczas gdy najniższy układ musi być ósemką lub lepszy (co oznacza, że najwyższą kartą w talii, która może być użyta do stworzenia niskiego układu, jest ósemka).

Oprócz tych odmian, najwyższą kartą w pokerze jest zwykle as, który może być używany zarówno jako wysoka, jak i niska karta w zależności od rozgrywanej gry. W grach takich jak Texas Hold'em i Omaha, as jest najwyższą kartą w talii i może pomóc w skompletowaniu strita, koloru lub koloru strita.

W jaki sposób najwyższa karta jest wykorzystywana w Tie-Breakerze??

Gdy dwóch lub więcej graczy ma taki sam układ, najwyższa karta w układzie jest używana do przełamania remisu. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z rankingami układów pokerowych i wartościami poszczególnych kart. W niektórych przypadkach może być wielu graczy z tą samą wysoką kartą, co prowadzi do kolejnego tie-breakera przy użyciu drugiej najwyższej karty i tak dalej.

Użycie najwyższej karty jako tie-breakera jest najczęściej spotykane w Texas Hold'em, gdzie gracze używają dwóch kart własnych i pięciu kart wspólnych, aby stworzyć swój najlepszy układ. Na przykład, jeśli dwóch graczy ma parę asów i króli, gracz z najwyższą piątą kartą wygra pulę. Wynika to z faktu, że asy i króle mają taką samą wartość w pokerze, ale najwyższa karta określa zwycięzcę w tym scenariuszu.

Ważne jest, aby pamiętać, że najwyższe karty mogą być również używane w tie-breakerach w innych grach pokerowych z różnymi zasadami i rankingami rąk. Na przykład, w Seven Card Stud, jeśli dwóch graczy ma taką samą parę, najwyższa karta w ręce każdego z graczy jest używana do przełamania remisu. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z konkretnymi zasadami każdej gry w pokera, w którą grasz, ponieważ zasady rozstrzygania remisów mogą się różnić.

Znajomość wartości swoich kart i zrozumienie, w jaki sposób najwyższa karta może zostać wykorzystana w tie-breakerze może dać ci przewaga w grach pokerowych. Poświęć trochę czasu na przestudiowanie rankingów układów pokerowych i przećwicz określanie, które karty mają najwyższą wartość, a będziesz na dobrej drodze do wygrywania większej liczby układów i pul w grach pokerowych.

Inne układy pokerowe o wysokiej wartości punktowej

Oprócz najwyższej karty w pokerze, istnieją inne układy pokerowe o wysokiej wartości punktowej. Jednym z najwyższych jest kolor królewski, który składa się z asa, króla, damy, waleta i dziesiątki w tym samym kolorze. Ten układ jest bardzo trudny do uzyskania i jest uważany za najlepszy możliwy układ w Texas Hold'em.

Innym układem pokerowym o wysokiej randze jest kolor prosty. Układ ten składa się z pięciu kart w kolejności numerycznej, wszystkie w tym samym kolorze. Wartość koloru strita jest określana przez jego najwyższą kartę, przy czym najwyższym możliwym kolorem strita jest kolor strita o wysokości asa.

Czwórka w pokerze to kolejny wysoko sklasyfikowany układ pokerowy. Układ ten składa się z czterech kart tej samej rangi oraz jednej karty dodatkowej (kicker). Wartość czwórki w typie jest określana przez jej rangę, przy czym czwórka w typie asów jest najwyższą możliwą wartością.

Ful to układ pokerowy składający się z trzech kart jednej rangi i dwóch kart innej rangi. Na przykład, fullem mogą być trzy króle i dwie damy. Wartość fulla jest określana przez rangę trzech kart, przy czym ful składający się z asów i króli jest najlepszym możliwym układem.

Podsumowując, podczas gdy najwyższą kartą w pokerze jest as, istnieją inne układy pokerowe o wysokich wartościach punktowych, które mogą prowadzić do dużych wygranych. Od koloru królewskiego po fulla, ważne jest, aby znać wartość każdego układu, aby zmaksymalizować swoje szanse na wygraną w pokerze.

Czy jokery mogą być używane jako najwyższa karta w pokerze??

Poker to popularna gra karciana, która istnieje od wieków. Gra ewoluowała z biegiem czasu, dodając nowe zasady i odmiany, aby uczynić ją interesującą. Jednym z często pojawiających się pytań jest to, czy jokery mogą być używane jako najwyższa karta w pokerze.

Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnej gry. W niektórych wersjach pokera, takich jak Joker Poker, joker jest uważany za najwyższą kartę w talii. Jednak w większości tradycyjnych gier w pokera, takich jak Texas Hold'em i Omaha, joker nie jest używany, a wszystkie karty są uszeregowane według ich wartości nominalnej.

Ważne jest, aby zrozumieć zasady konkretnej gry, aby wiedzieć, czy joker może być użyty jako najwyższa karta. Używanie jokera jako najwyższej karty, gdy nie jest to dozwolone, może skutkować karą lub dyskwalifikacją z gry.

Podsumowując, podczas gdy joker może być używany jako najwyższa karta w niektórych odmianach pokera, nie jest on zwykle używany w tradycyjnych grach pokerowych. Ważne jest, aby zapoznać się z zasadami konkretnej gry, aby wiedzieć, czy joker może być używany w ten sposób.

Jak nauczyć się grać z najwyższą kartą w pokerze??

Jeśli jesteś nowym graczem w pokera, możesz zastanawiać się, jak nauczyć się grać z najwyższą kartą. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z podstawowymi zasadami pokera, w tym z różnymi układami i ich rankingami. Gdy już dobrze opanujesz podstawy, możesz zacząć skupiać się na nauce interakcji najwyższej karty z innymi kartami w grze.

Jednym ze sposobów na poprawę umiejętności gry z najwyższą kartą jest ćwiczenie rozdań pokerowych z przyjaciółmi lub w pokojach pokerowych online. Da ci to możliwość eksperymentowania z różnymi strategiami i zorientowania się, jak gra działa w praktyce.

Dodatkowo pomocne może być czytanie artykułów lub oglądanie filmów, które koncentrują się konkretnie na grze z najwyższą kartą w pokerze. Możesz uczyć się od doświadczonych graczy i zbierać wskazówki i sztuczki, które pomogą ci poprawić swoją grę.

 • Przestudiuj kursy: Podczas gry z najwyższą kartą ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z szans na zdobycie wyższej karty niż przeciwnicy. Pomoże to niż przeciwnicy podejmować bardziej świadome decyzje o tym, kiedy postawić zakład, podbić lub spasować.
 • Zwracaj uwagę na swoich przeciwników: Uważne obserwowanie przeciwników jest kluczem do zrozumienia ich stylu gry i przewidywania ich ruchów. Może to być szczególnie pomocne, jeśli grasz z najwyższą kartą, ponieważ możesz wykorzystać te informacje na swoją korzyść.
 • Ćwicz cierpliwość: Gra z najwyższą kartą może być czasami frustrująca, zwłaszcza jeśli nie otrzymujesz kart potrzebnych do wygranej. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że poker to gra cierpliwości i strategii, a dobrze zaplanowany zakład lub blef może odwrócić losy gry na twoją korzyść.

Ogólnie rzecz biorąc, nauka gry z najwyższą kartą w pokerze wymaga czasu i praktyki, ale przy odpowiednim podejściu możesz stać się doświadczonym i odnoszącym sukcesy graczem. Pamiętaj o tych wskazówkach i nie bój się eksperymentować z różnymi strategiami, aby znaleźć najlepszą dla siebie.

Podsumowanie

W pokerze najwyższa karta znana jest jako as. Karta ta jest uważana za najcenniejszą kartę w talii i może być używana zarówno jako najwyższa, jak i najniższa karta. Ranking kart w pokerze jest ważny, ponieważ określa zwycięzcę rozdania.

Zrozumienie najwyższej karty w pokerze jest kluczowe dla każdego gracza, początkującego lub weterana. Znajomość najwyższej karty pomaga graczom podejmować lepsze decyzje i zwiększa ich szanse na wygraną.

Chociaż as jest najwyższą kartą w talii, nie zawsze jest najcenniejszą kartą. Czasami niższa karta, taka jak król lub dama, może być bardziej wartościowa w zależności od sytuacji i strategii gracza.

Niezależnie od tego, czy grasz w Texas Hold'em, Omaha czy jakąkolwiek inną odmianę pokera, ważne jest, aby znać ranking kart i wiedzieć, w jaki sposób mogą one pomóc Ci wygrać grę.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są podstawowe zasady pokera??

W pokerze gracze obstawiają zakłady w oparciu o wartość swojej ręki lub kart, które aktualnie trzymają w ręku. Gra jest zwykle rozgrywana przy użyciu standardowej talii 52 kart, chociaż niektóre odmiany mogą zawierać dodatkowe karty lub dzikie karty. Gracz z najwyższym układem na koniec gry wygrywa pulę, która jest sumą wszystkich zakładów postawionych podczas tego rozdania.

Jaka jest najwyższa karta w pokerze??

Najwyższą kartą w pokerze jest as, a następnie król, dama, walet, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3 i 2. W niektórych odmianach pokera as może być również używany jako niska karta.

Co dzieje się w przypadku remisu w pokerze??

Jeśli dwóch lub więcej graczy ma taki sam układ na koniec gry, pula jest dzielona równo między nich. W niektórych odmianach pokera, takich jak Texas Hold'em, pula może zostać podzielona między dwóch graczy, jeśli obaj mają ten sam zwycięski układ.

Czy mogę blefować w pokerze??

Tak, blefowanie jest powszechną strategią w pokerze. Blefowanie polega na sprawianiu, że inni gracze wierzą, że masz lepszy układ niż w rzeczywistości, aby zmusić ich do spasowania lub obstawiania bardziej zachowawczo. Jednak blefowanie może być ryzykowne i powinno być podejmowane tylko przez doświadczonych graczy.

Co to jest ful w pokerze??

Ful to układ, który zawiera trójkę i parę. Na przykład, trzy króle i dwie damy to full house. Ful jest klasyfikowany wyżej niż kolor i niżej niż czwórka.

Wiadomości i propozycje